2012-2013 Winners














AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Mary Ellen Ford Neil The Snowman Carlisle Elem. 1st Melissa Dunn Ledbetter/Blackmon
2ND Autumn Elliott The Black Cow And The Brown Horse Duck Springs Elem. 1st Karen Wise Holly Bennett
3RD Mason Harraid My Wish Whitesboro Elem. 1st Julia Bryant Julie Bryant
HM Jordyn Morris Once A Pana Time Glencoe Elem. 1st Samantha Thomas Samantha Thomas
HM Alicia Cruz Mary And The Superhero Kittens John Jones Elem. 1st Aimee Collier Donna Robertson







K-1 ILLUSTRATED STORY










AWARD












1ST Emma Grace Ayers The Picnic At Green Meadow John Jones Elem. 1st Kelly Mills Donna Robertson
2ND Tyler Newsome The Missing Eggs Duck Springs Elem. K Lisa Harris Holly Bennett
3RD Jonah Keenan Steve And The Three Bass John Jones Elem. 1st Kelly Mills Donna Robertson
HM Braxton Bryan My Step-Dad And His Diesel Duck Springs Elem. K Lisa Harris Holly Bennett
HM Matthew Watson Arme Glencoe Elem. 1st Samantha Thomas Samantha Thomas
HM Railey Colvard Softball With Shay Hokes Bluff Elem. 1st Haley Simmons Michelle Moore
HM Abigail Melton The Hiding Place Southside Elem. K Trena Holmes Marker/Holmes







K-1 NON-FICTION











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Charli Grace Strawn 10 Happy Hens Glencoe Elem. 1st Samantha Thomas Samantha Thomas
2ND Daniel Sema My Grandfather John Jones Elem. 1st Jakea Griffith Donna Robertson
2ND Jasie Brooks Snow Southside Elem. 1st Sherri Marker Marker/Holmes
3RD Shelby Oaks My Cat Anna Carlisle Elem. 1st Melissa Dunn Ledbetter/Blackmon
HM Taylor Nation The Colorful Sea Duck Springs Elem. 1st Karen Wise Holly Bennett
HM Bailee Neal Butterfly John Jones Elem. 1st Kelly Mills Donna Robertson







K-1 POETRY











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Susannah Frederick Butterfly, Butterfly Ivalee Elem. 1st Jana Lawson Alison Whaley
2ND Lania Woods I Love Animals Highland School 1st  Stacy Gray  Stacy Gray
3RD La'Khya Jemison Ice Cream Jones Jones Elem. 1st  Anna Daniels Donna Robertson
HM Emma  Leath Can You? I Glencoe Elem. 1st  Samantha Thomas Samantha Thomas
HM Reese Colvin Cars Jones Jones Elem. 1st  Anna Daniels Donna Robertson
HM  Langston Stephens Chocolate Southside Elem. 1st  Nina Beck Marker/Holmes







2-3 FICTION











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Jordan Edmondson Louie's Trip To The Shoe Store John Jones Elem. 3rd Wendy Brooks Donna Robertson
1ST Audrey Bowen The Tutor Whitesboro Elem. 3rd Megan Lankford Mary Beth Gilliland
2ND  Kailey Rhoades P. L. Girl Duck Springs Elem. 2nd Melissa Walker Melissa Walker
2ND  Megan Higgins Happy Or Haunted? Ivalee Elem. 3rd Connie Limbaugh Connie Limbaugh
3RD Savannah Jackson The Dress That Protected The Kingdom Hokes Bluff Elem. 2nd Beth Jones Michelle Moore
3RD Vayda Turner The Big Bully Southside Elem. 3rd Cheryl Edwards Ingram/Partridge
HM Zion Delgado Super Mouse Carlisle Elem. 3rd Margaret Sholar Sholar/Farrell
HM Lily Towns A Ride On The Rainbow Carlisle Elem. 3rd Carisa Cunningham Sholar/Farrell
HM Kailey Rhoades The Case Of The Missing Best Friend Duck Springs Elem. 2nd Melissa Walker Melissa Walker
HM Carston Thrasher The New Camera West End Elem. 2nd Megan Perman Megan Perman







2-3 ILLUSTRATED STORY










AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Kaiden Adams A Night In Santa's Bag Carlisle Elem. 3rd Traci Fox Sholar/Farrell
1ST Allison Waldrop The Candy Tree Southside Elem. 3rd Gay Ingram Ingram/Parridge
2ND Landry Davis The Night I Became A Flying Ninja Southside Elem. 2nd Cherie Partidge Ingram/Partridge
3RD Ella Ford Escape From The Ice Cream House Ivalee Elem. 3rd Connie Limbaugh Connie Limbaugh
3RD Morgan McKinney The Miracle Girl Ivalee Elem. 3rd Connie Limbaugh Connie Limbaugh
HM Ava Harbian The Missing Red Heels Duck Springs Elem. 2nd Melissa Walker Melissa Walker
HM Nathan Calloway The Country Spider John Jones Elem. 3rd Stacy Hall Donna Robertson
HM Jerome Bailey The Boy At The Rodeo West End Elem. 2nd Megan Perman Megan Perman







2-3 NON-FICTION











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Trent Gartman My Little Angel Brother, Brody Ivalee Elem. 3rd Connie Limbaugh Connie Limbaugh
2ND Grace Dodd My Puppy Perfect Birthday Hokes Bluff Elem. 3rd Patti Shields Michelle Moore
2ND Tydan Hood About My Grandmother Southside Elem. 3rd Gay Ingram Ingram/Partridge
3RD Madelyn Polk My Favorite Place To Visit Carlisle Elem. 3rd Margaret Sholar Sholar/Farrell
3RD Stella Dogbo I Lost My Tooth In Africa John Jones Elem. 3rd Dana Medders Donna Robertson
HM McKenzie Cullom I Love Disney World Carlisle Elem. 3rd Lisa Farrell Sholar/Farrell
HM Taylor Russell Standing Tall Glencoe Elem. 3rd Kelly Conner Sonya Morgan
HM Lane Falcon The Drummer Boy Southside Elem. 2nd Brandi Clevenger Ingram/Partridge
HM Katie Parker Why The Best Me Is Drug Free West End Elem. 3rd Diane Duke Megan Perman
HM Mary Royal The Patch Whitesboro Elem. 3rd Megan Lankford Mary Beth Gilliland







2-3 POETRY











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Megan Higgins My Gymnastics Ivalee Elem. 3rd Connie Limbaugh Connie Limbaugh
2ND Maverick Burchfield Spring, What Happens Around Me Gaston School 3rd Elizabeith Lockridge Donna Spraggins
2ND Brody Samples I Just Forgot Whitesboro Elem. 3rd Meagan Lankford Mary Beth Gilliland
3RD Morgan McKinney Friends Ivalee Elem. 3rd Connie Limbaugh Connie Limbaugh
HM Arixandy Martinez-Sandoval Fall Carlisle Elem. 3rd Traci Fox Sholar/Farrell
HM Lexi Thompson My Summer John Jones Elem. 3rd Stacy Hall Donna Robertson







4-6 DRAMA











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Whitney Posey Haunted Summer Southside Elem. 5th Kimberly Lankford Phillips/Brown
2ND Brooklyn Sainsbury Trapped After School!!! West End Elem. 5th Sherry Battles Lisa Powell
3RD Jayda Ford The Lives Of The Alley Dogs Carlisle Elem. 6th Matthew Hubbard Watts/Fordham/Hubbard
3RD Bethany Noah Lost At Six Flags Hokes Bluff Elem. 5th  Lynn Snow Michelle Moore
HM Isaac Darden Mount Everest Carlisle Elem. 4th Cara Whitehead Watts/Fordham/Hubbard
HM Sarah Maxwell The Boat Duck Springs Elem. 5th  Betty McClendon Alverson/Hill
HM Presley McCain Talking Cookies Hokes Bluff Elem. 5th Lynn Snow Michelle Moore
HM McKenzie Higgins The Moon Family Ivalee Elem. 4th Christie Brown Christie Brown
HM Peyton Coker The New Puppies Southside Elem. 4th Katie Sewell Phillips/Brown







4-6 FICTION











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Anna-Claire Denton Sweet Dreams Duck Springs Elem. 4th Angela Benefield Alverson/Hill
1ST Allison Perry The Million Dollar Plan Ivalee Elem. 5th Crystal Craft Christie Brown
2ND Marie Barkley My Trip To Japan Carlisle Elem. 5th Patty Isdell Watts/Fordham/Hubbard
2ND Anna Grace Goodwin Billy And Me Glencoe Middle 5th Amy Travis Amy Travis
2ND Luke Easterwood Luke's Time Machine Hokes Bluff Elem. 4th Melissa Dauser Michelle Moore
3RD Haleigh Cashman The Lost Wallett Hokes Bluff Elem. 5th  Angie Freitag Michelle Moore
3RD Kailee Nichols The Demon Castle West End Elem. 4th Bronna Smith Lisa Powell
3RD Madison Pryor The Case Of The Missing Grandma West End Elem. 4th Cheri Miller Lisa Powell
HM Aisha McDaniel The Wolves Carlisle Elem. 6th Matthew Hubbard Watts/Fordham/Hubbard
HM Ashley Tidwell One Weird Dream Gaston Elem. 6th Donna Spraggins Donna Spraggins
HM Maudie Grace Dial The Friends Glencoe Elem. 4th Tim Womack Dee Dee Lowman
HM Levi Adams The Knight Of Night Highland School 5th Holly Skaggs Jana Moon
HM Summer Robinson The Fearful Troll And His Adventurous Friend Highland School 6th April Fleming  Jana Moon
HM Jon Thomas Farley Candyville Ivalee Elem. 4th Farrah Kilgo  Christie Brown
HM Joshua Simmons A Moving Experience Southside Elem. 4th Pamela Brown Phillips/Brown
HM Sarah Grace Battles Murder In New York Whitesboro Elem. 6th Tammie Devin Myra Astin
HM Tabitha Jarvis The Unexpected Halloween Whitesboro Elem. 6th Jennifer O'Donnell Myra Astin







4-6 ILLUSTRATED STORY










AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Sadie Ross Patchy Carlisle Elem. 5th Shirley Lackey Watts/Fordham/Hubbard
1ST Haleigh Cashman If You Give A Giraffe A Girly Bow Hokes Bluff Elem. 5th Angie Freitag Michelle Moore
1ST Jaci Jo Mayo Zia-The Rock Ivalee Elem. 6th Jane Koury Christie Brown
2ND Kason Moore The Goat That Eats Everything Hokes Bluff Elem. 5th Deana jackson Michelle Moore
2ND Rachel Waldrop Rosie, Oh Rosie! Southside Elem. 5th  Christy Cardwell Phillips/Brown
2ND John Coody The Dear Hunters West End Elem. 5th Sherry Battles Lisa Powell
3RD Hally Bennett Buddy's Exciting Adventure Duck Spings Elem. 4th Angela Benefield Alverson/Hill
3RD Carolyn Moon The Trip To One Tranquility  Base Highland School 5th Holly Skaggs Jana Moon
3RD Kayla Lee The Lost Puppy Southside Elem. 4th Jolie Roberts Phillips/Brown
HM A. J. Talton Banana Man Carlisle Elem. 6th Matthew Hubbard Watts/Fordham/Hubbard
HM Kayley Minyard The Treasure Hunt Duck Springs Elem. 4th Angela Benefield Alverson/Hill
HM Ashton Walker The Things I Saw West End Elem. 5th Delita Clements Lisa Powell














4-6 NON-FICTION











AWARD












1ST Faith Colegrove  Living In A Silent World Duck Springs Elem. 5th Kathryn Alverson Alverson/Hill
1ST Haleigh Landers Living Miracle Highland School 5th Holly Skaggs Jana Moon
2ND Ella Kate Handley Jamaica Carlisle Elem. 5th Shirley Lackey Watts/Fordham/Hubbard
2ND Matthew Jones Hunting With Dad Hokes Bluff Elem. 5th Angie Freitag Michelle Moore
2ND Matthew McClendon My First Deer Ivalee Elem. 5th  Charlotte Hindman  Christie Brown
3RD Gracie Ede The Fear Carlisle Elem. 6th Don Smith Watts/Fordham/Hubbard
3RD Caroline Phillips Why Christmas Is Special Southside Elem. 5th Kimberly Lankford Phillips/Brown
3RD Victoria Garrard Tigers West End Elem. 4th  Lisa Powell Lisa Powell
HM Taylor Holder What This World Needs Glencoe Elem. 4th Dee Dee Lowman Dee Dee Lowman
HM Carolyn Moon Teenie Highland School 5th Holly Skaggs Jana Moon
HM Rebekah Garrison The Teacher Swap Hokes Bluff Elem. 5th Deana Jackson Michelle Moore
HM Christian Brown My Cruise To Mexico Ivalee Elem. 5th Crystal Craft Christie Brown
HM Ashanti Hawkins Forgotten Patriots Who Supported The American John Jones Elem. 5th TaTanisha Sayles Donna Robertson
HM Carly Lankford An  Army Veteran Southside Elem. 4th Pamela Brown  Phillips/Brown














4-6 POETRY











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Jay Evans What Shall I Build Today? Duck Springs Elem. 5th Kathryn Alverson Alverson/Hill
1ST Anna Grace Gardner A New Dynasty Hokes Bluff Middle 6th Melissa Marsh Jason Presley
1ST Sydney Yancey N.Y.C. Southside Elem. 4th Elizabeth Knight Phillips/Brown
2ND Katelin Whisenant Spring Duck Springs Elem. 5th Kathryn Alverson Alverson/Hill
2ND Chevy Huck Red Fern Re-mix Hokes Bluff Middle 6th Melissa Marsh  Jason Presley
2ND Lily Anderson Winter Southside Elem. 5th Molly Phillips Phillips/Brown
3RD Cale Johnson Color Carlisle Elem. 4th Cara Whitehead Watts/Fordham/Hubbard
3RD Matthew McClendon Red Ivalee Elem. 5th Charlotte Hindman Christie Brown
HM Katelyn Peppers Summer And Winter Carlisle Elem. 5th Debbie Simmons Watts/Fordham/Hubbard
HM Breanna Ramsey What I Am? Gaston Elem. 5th Donna Spraggins Donna Spraggins
HM Kylie Nolen The Beach Glencoe Middle 5th Amy Travis Amy Travis
HM Kennedy Fox Imagine II Hokes Bluff Elem. 5th Donna Walker Michelle Moore
HM Jackson Tidmore Washed Away Ivalee Elem. 5th Charlotte Hindman Christie Brown















4 -6 WEBSITE











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR
1ST Allison Perry Horse Racing History Ivalee Elem. 5th Crystal Craft Christie Brown
2ND Addie Lee Stancil Addie's Blog Ivalee Elem. 4th Farrah Kilgo Christie Brown
3RD Cale Johnson A Virtual Field Trip Of Israel Carlisle Elem. 4th  Cara Whitehead Watt/Fordham/Hubbard
HM Ella Kate Handley My First State Swim Meet Carlisle Elem. 5th Shirley Lackey Watt/Fordham/Hubbard
HM Emily Ledbetter Stop Bullies Now West End Elem. 5th Delita Clements Lisa Powell
HM Victoria Garrard Flame Busters West End Elem. 4th Lisa Powell Lisa Powell














7-9 FICTION











AWARD












1ST Hannah Satterfield PEMDAS Man! Highland School 7th Dawn Miller Dawn Miller
2ND Ashley Pearce The Lost Life Highland School 8th Dawn Miller Dawn Miller
3RD Jada Mostella A Deserving Person Sardis High 8th Victoria Padgett  Padgett/Monroe







7-9 ILLUSTRATED STORY










AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR
1ST Rylee Gober The Time I Went Snorkeling Glencoe Middle 8th Amy Wagnon Amy Wagnon
2ND Britney Barker A Rider's Tale Rainbow Middle 7th Staci Edmondson Jenny Clough
3RD Wei Chen Dream Buterfly Glencoe Middle 8th Amy Wagnon Amy Wagnon







7-9 NON-FICTON











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR
1ST Emily Frederick A Whole New World Hokes Bluff High 9th Gail Kelley Marcia Farabee
2ND Alex Rich Sweet Memories Rainbow Middle 8th Virginia Clough Jenny Clough
3RD Bradley Holland Scissors Glencoe Middle 7th Donna Ingram Amy Wagnon
HM Brandon Martin The Incident On The Farm Glencoe Middle 8th Amy Wagnon Amy Wagnon
HM Eryn McCoy Christopher Columbus Hokes Bluff High 9th Gail Kelley Marcia Farabee
HM Meagan Hendrick To Speak For Those Who Can't Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum Jenny Clough







7-9 POETRY











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR
1ST Allison Cohen Grass Highland School 7th Dawn Miller Dawn Miller
2ND Camden Richey Scared Of School Glencoe Middle 8th Amy Wagnon Amy Wagnon
3RD Carissa Leondhardt When I think About The  Holocaust Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum Jenny Clough
HM Jada Mostella The Owl Sardis High 8th Victoria Padgett Padgett/Monroe
10-12 DRAMA











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Josh Collier Finding History, One Founding Father At A Time Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee Marcia Farabee
2ND Natalie Padgett Not What  It Seems Southside High 11th Jason Miller  Kenny Clevenger
3RD Austin Lovelace High School Southside High 12th Kenny Clevenger Kenny Clevenger







10-12 FICTION











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST  Emily Payne Untitled Southside High 11th Kenny Clevenger Kenny Clevenger
2ND Tanner Gray We All Fall Down Southside High 12th Kenny Clevenger Kenny Clevenger
3RD Ryan Moon The Life Of The Tyrant Delknight Hokes Bluff High 12th Marcia Farabee Marcia Farabee
HM McKala  Dempsey The Enemy Glencoe High 10th Sherry Firestone Sherry Firestone
HM McKala  Dempsey That Night Glencoe High 10th Sherry Firestone Sherry Firestone







10-12 ILLUSTRATED STORY










AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1st Daylon Hester The Cantaloupe And The Watermelon Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee Marcia Farabee







10-12 NON-FICTION











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Ashlyn Shields The Good Ole Days Hokes Bluff High 12th Lauren Holt Marcia Farabee
2ND Jordan Rich This I Believe II Southside High 12th Kenny Clevenger Kenny Clevenger
3RD Daylan Hester Is The Constitution Of The United States? Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee Marcia Farabee
HM Savannah Thomas Thi s I Believe I Southside High 12th Kenny Clevenger Kenny Clevenger







10-12 POETRY











AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER COORDINATOR







1ST Tanner Gray Reflection Southside High 12th Kenny Clevenger Kenny Clevengter
2ND McKala Dempsey Bullying Glencoe High 10th Sherry Firestone Sherry Firestone
3RD Cortney Keener Sixteening Glencoe High 11th Ann Bryant Sherry Firestone
HM Heidi Whalen Truth Hokes Bluff High 12th Marcia Farabee Marcia Farabee
HM Claudia Langley Take A Look Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee Marcia Farabee
HM Sara Fox Fade Southside High 12th Kenny Clevenger Kenny Clevenger








WEBSITE




1ST Emilee Parkerson The Summer I Was Sixteen Hokes Bluff High 12th Lauren Holt Marcia Farabee
2ND Katy Alford Analysis Of Phenonmenal Woman Hokes Bluff High 12th Lauren Holt Marcia Farabee














 
 
Last Modified on April 11, 2013
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.