2010-2011 Winners

K-1 FICTION
AWARD   STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Sage Robertson Frogs Flight John Jones Elem. 1st Casey Baker
2ND Parker Gross The Fly and A Guy Southside Elem. K Trena Holmes
3RD Mason Lockridge Jewels Of The Sea Hokes Bluff Elem. 1st Tammi Saunders
HM Trey Bouldin The Horse Gaston School 1st Lori Wadsworth
K-1 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Lexi Thompson The Elephant That Broke His Foot John Jones Elem. 1st Kelly Mills
2ND Noah Monday The Hungry Fish Hokes Bluff Elem. 1st Tammi Saunders
3RD Haylie Jones Locked In The School Carlisle Elementary 1st Jill Blackmon
HM Emma French My Mom's Flower Garden Carlisle Elementary 1st Jill Blackmon
HM Anna Grace Cline Anna's Bible Stories Duck Springs Elem. 1st Kerry Hicks
HM Rocio Reyes Pretty Buttlerflies Duck Springs Elem. 1st Andrea Brown
HM Nigel Dean Going To Heaven Hokes Bluff Elem. K Erica League
HM Jacob Davis The Lego Ninjas John Jones Elem. 1st LaDonna Downey
K-1 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Thomas Skaggs My Visit With Mickey At Disney Highland School K Donna Kilgo
2ND Annalise Hamby Dragonflies Southside Elem. 1st Sherrie Marker
3RD Landry Davis For Christmas Southside Elem. K Trena Holmes
HM Sara Helms Flowers Duck Springs Elem. 1st Andrea Brown
HM Emma Grace Hale The American Flag Glencoe Elementary 1st Samantha Thomas
HM Gage Wiemann My Beach Trip Hokes Bluff Elem. 1st Tammie Saunders
K-1 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Mady Jennings Pink Southside Elem. 1st Leslie Colegrove
2ND Kylie Barron Cat Southside Elem. 1st Leslie Colegrove
3RD Randi Morgan Football Game Highland School K Donna Kilgo
HM Kylee Sauls The Night Sky Carlisle Elementary 1st Anita Jones
HM Savannah Parker A Summer Night Carlisle Elementary 1st Anita Jones
2-3 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Mikayla Bailey Who Am I? Ivalee Elementary 3rd Amanda Latronico
2ND Ashtyn Grace Watkins The Magical Snowman Glenoce Elementary 3rd Sheila Chapman
2ND Allison Perry A Horse For Kaylee Ivalee Elementary 3rd Jennifer Golden
3RD Hunter Millirons The Magic Girl John Jones Elem. 3rd Suzanne Weatherwax
3RD Savannah Sizemore Secrets Of Candy World John Jones Elem. 3rd Jeanne Cosby
HM Callie Robinson My Rare Rabbit Hokes Bluff Elem. 3rd Michelle Hamilton
HM Macie Williams The Little Girl And Her Buddy Southside Elem. 3rd Nanette Kennedy
2-3 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Anna Claire Denton Callie The Cowgirl Duck Springs Elem. 3rd Melissa Bruce
1ST Ashley Morgan Daughter, Dad, And Does Glencoe Elementary 3rd Kelly Conner
2ND Hunter Thompson Farmer Hunter Carlisle Elementary 3rd Traci Fox
2ND Emily Kate Jones A Day With A Groundhog Carlisle Elementary 3rd Margaret Sholar
3RD Kason Moore T-Bone and Pork Chop Hokes Bluff Elem. 3rd Jennifer Strawn
3RD Alexis Rennhack Sally's Story John Jones Elem. 3rd Kelly Smith
3RD Kensy Wester One Small Town Southside Elem. 3rd Nanette Kennedy
2-3 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Sadie Ross Corn Day Carlisle Elementary 3rd Caria Cunningham
1ST Lainey Golden My Best Friend's Wedding Glencoe Elementary 3rd Kelly Conner
2ND Abby Clair Morrison The Best Hunting Trip Hokes Bluff Elem. 3rd Jennifer Strawn
3RD Camille Ford A Day Out With Grandmother Ivalee Elementary 2nd Jana Lawson
3RD Lexy Belyeu Getting Stitches Southside Elem. 2nd Laurie Amberson
HM Faith Howell My Horse Trigger Hokes Bluff Elem. 3rd Michelle Hamilton
HM Brock Stewart The Scary Snake Southside Elem. 2nd Laurie Amberson
2-3 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Anna Thacker Homer The Cat Duck Springs Elem. 2nd Cathy Treece
1ST Devyn Waldron The Awesome Thing Hokes Bluf Elem. 3rd Elizabeth Jones
2ND Autumn Willis Change Highland School 3rd Ann Peterson
2ND Maggie Steapleton The First Day of School Southside Elem. 2nd Cathy Vanderford
3RD Trent Potapowicz Monster Under My Bed Ivalee Elementary 3rd Jennifer Golden
HM Lexi Gray Frog Glenoce Elem. 3rd Sheila Chapman
HM Tucker Jones Snakes Hokes Bluf Elem. 3rd Jennifer Strawn
HM Karson Huggins Oreo Ivalee Elementary 3rd Jennifer Golden
4-6 DRAMA
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Mariena Drake The Campout Southside Elem. 5th Molly Phillips
2ND Logan Gaskin Chung Lu, Chinese Man Carlisle Elementary 5th Shirley Lackey
2ND Chloe Ford The Dream Ivalee Elementary 5th Charlotte Hindman
3RD Meg Wardrup The Lonely Giant Carlisle Elementary 5th Shirley Lackey
3RD Emilee Coker The Mystery Of Bad Luck Southside Elem. 5th Kim Lankford
HM Josh Hall Western World Gaston School 5th Rodney Geer
4-6 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Alyssa Goodwin The Magic Blanket Glencoe Middle 5th Amy Barker
1ST Faith Summerford The Mysterious Pineview Woods West End Elem. 5th Delita Patterson
2ND Drew Johnson The Traveling Shoes Carlisle Elementary 5th Shirley Lackey
2ND Allison Burns Sam Dirt Bike Race Duck Springs Elem. 4th Felicia Turner
2ND Bailey Broome The Dancing Doughnut Shop Southside Elem. 4th Beth Knight
3RD Nicholas Hannah Planet 101 Highland School 4th Marilyn Dye
3RD Alaina Milam Time Traveling Friends Hokes Bluff Elem. 5th Brian Tisdale
HM Jordan Bishop Christmas Majestia Gaston School 6th Donna Spraggins
HM Kinley Gann The Two Twins That Never Met Glencoe Middle 6th Tina Humprhies
HM Allison Cohen The Horse Named Bo-Bo Highland School 5th Amanda Justus
4-6 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Sadee' Rodgers Oscar Duck Springs Elem. 5th Kathy Alverson
1ST Chloe Ford The Mystery of The Golden Elephant Ivalee Elementary 5th Charlotte Hindman
2ND Taylor Allen Little Nub Duck Springs Elem. 5th Kathy Alverson
2ND Mary Kat Barber Elmo John Jones Elem. 5th Jamie Preston
3RD Gracie West The Blue Tiger Hokes Bluff Elem. 4th Laura Turner
3RD Kayla Harris Flower's Greastest Adventure Southside Elem. 5th Kim Lankford
HM Jada Mickle-Mostella The Fog Carlisle Elementary 6th Barbara Morton
HM Caleb Jones George The Evil Monkey Carlisle Elementary 6th Don Smith
HM Abby Kell The Mystery of The Valentine Bag Ivalee Elementary 6th Crystal Craft
4-6 NON-FICTION
AWARD
1ST Carly Campbell What An Awesome Gift Ivalee Elementary 6th Jane Koury
1ST Ann Margaret Swindall The Red Coat Story John Jones Elem. 5th Jamie Preston
2ND Ross Strickland Preserving Farmland Carlisle Elementary 6th Don Smith
2ND Hannah Hornsby Once In A Lifetime Duck Springs Elem. 5th Kathy Alverson
3RD Abbi Bright Late For The Game Glencoe Middle 5th Amy Barber
3RD Karlie Parrish About My Mom Ivalee Elementary 4th Farrah Kilgo
HM Jada Mickle-Mostella I Did'nt Know Carlisle Elementary 6th Barbara Morton
HM Rayley Nelson All About Daschunds Duck Springs Elem. 5th Kathy Alverson
HM Cole Holbrooks My Deer Glencoe Middle 6th Tina Humphries
HM Ashleigh Eaton Mom Southside Elem. 5th Molly Phillips
4-6 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Addie Cardwell Signs Of The Season Southside Elem. 5th Kim Lankford
2ND Morgan Boggs Sping Is Near Glencoe Elementary 4th Tim Womack
2ND Dallas Bates The Woods Hokes Bluff Middle 6th Cory Nickels
3RD Anna Rowan Nobody's Perfect Carlisle Elementary 6th Don Smith
3RD Amber Crosby A Walk West End Elem. 6th Julie Sizemore
HM Kyle Tucker My Kitten, Angel Carlisle Elementary 6th Wanda Watts
HM Kadin Collier Jogging Time Duck Springs Elem. 4th Angela Benefield
HM Jordan Bishop A Basketball Gaston School 6th Donna Spraggins
HM Breia Little My Dog Glencoe Middle 5th Amy Barker
HM Caitlin Adams Mindy The Cat Glencoe Middle 6th Tina Humphries
7-9 DRAMA
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Linsey Calhoun My Jewel Sardis High 7th Delilah Darden
7-9 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Meagan Bradford Cat Tales Glencoe Middle 7th Donna Ingram
2ND Daylon Hester The Lumber-Jacques Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
3RD Emily Frederick The Family That Stuck Together Hokes Bluff Middle 7th Debbie Landers-Scott
3RD Jacob Horsley The Accident West End High 7th Amy McAfee
HM Makala Dempsey Operation Triple Zero Glencoe Middle 8th Amy Wagnon
HM Nick Doyle The Note Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
7-9 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Thomas Ozmint Brody vs. Stevie B's Glencoe Middle 8th Amy Wagnon
2ND Montana Jacobs On The Court Glencoe Middle 8th Amy Wagnon
7-9 NON-FICTON
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Brett Haney I Have A Dream Too Hokes Bluff Middle 7th Debbie Landers-Scott
2ND Isabella Golden The Snowstorm of 2011 Sardis High 7th Delilah Darden
3RD Kaliegh Pledger Does Patriotism Still Matter? Hokes Bluff Middle 8th Jason Presley
HM Montana Jacobs On The Court Glencoe Middle 8th Amy Wagnon
HM Isabella Golden All About Greek Mythology Sardis High 7th Delilah Darden
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Holley Ivey New Start Glencoe High 9th Lee Ozmint
1ST Lee Ward Why ???? West End High 7th Amy McAfee
2ND Cheyenne Evers Nature #1 Glencoe Middle 8th Amy Wagnon
2ND Carly Crane To Love Is Your Loss Hokes Bluff Middle 7th Jason Presley
3RD Kayla Brogdon Not Yet An Angel Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
HM Carley White The Way Gaston High 7th Hollie White
HM Emily Maroney Beaches In A Far-Away Land Gaston High 7th Hollie White
HM Ashleigh Garrard A Special Game Glencoe Middle 7th Donna Ingram
HM Emily Waldrop Nature #2 Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
HM Isabella Golden Fear Factor Sardis High 7th Delilah Darden
HM Joran Justice My Best Friend Sardis High 7th Delilah Darden
Hm Brittany Self Dear God West End High 8th Sonya Cone
10-12 DRAMA
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Brett Johnson Bored In Ambrosia Hokes Bluff High 12th Marcia Farabee
10-12 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Will Yancey The Ark Of Alther Glencoe Hgih 12th Ann Bryant
2ND Noah Trudeau The Book of Alexander Gaston High 12th Anita Campbell
2ND Michael Reed Diary Of Horace Wimp Hokes Bluff High 11th Susan Lancaster
3RD Brant Biddle Evermore Southside High 10th Julie Tucker
HM Tanner Gray Burn Her At The Stake Southside High 10th Julie Tucker
10-12 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Cole Frederick I Will Keep Climbing Hokes Bluff High 12th Marcia Farabee
2ND Haley Cullom Letter To My Parents Sardis High 10th Jennifer Monroe
3RD Natalie Conner A Turn For The Worst Southside High 12th Kenny Clevenger
HM Catherine Word Dynamic Person Glencoe High 9th Lee Ozmint
10-12 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Layla Williams Mirror Gaston Hgih 12th Anita Campbell
1ST Zach Beasley The Path Sardis High 12th Jennifer Monroe
2ND Rachel Pennington Betrayal Glencoe High 10th Sherry Firestone
2ND Alana Zeto Where Are You ? Southside High 11th Kenny Clevenger
3RD Erin Wagnon Theme For English F Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee
HM Dakota Martin The Lights Went Out Gaston Hgih 10th Anita Campbell
HM Phillip Moon More Than Wishful Thinking Glencoe High 12th Sherry Firestone
HM Heidi Gunter The Pain I Feel That We Feel Hokes Bluff High 12th Susan Lancaster
HM Dustin Ledbetter Adrenaline Sardis High 10th Jennifer Monroe
HM Tiffany Armstrong The One That Never Cared Southside High 11th Deborah Sullivan
 
 
 
Last Modified on April 22, 2011
Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.