2014-2015 Winners

K-1 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST McKinley Hill Princess And The Stolen Rabbitt Hokes Bluff Elem. 1st Sally Reeves
2ND Christopher Holder The Magic Pencil Glencoe Elementary 1st Kelli Sizemore
3RD Taylor Hill The Magic Teapot Southside Elem. 1st Leslie Colegrove
HM Jolie Taylor Diggie The Dinosaur Carlisle Elementary 1st Misty Ledbetter
HM Lola Wessler How Cameleon Got His Colors Southside Elem. 1st Nina Beck
K-1 ILLUSTRATED STORY
AWARD
1ST Natalie Kilgore The Princess And The Chipmunk John Jones Elem. 1st Jenny Patterson
2ND Aubrey Troitter Snow The Snowman Hokes Bluff Elem. 1st Sally Reeves
3RD Blaine Davis Cat Alone Southside Elem. 1st Allison Moore
3RD Jordan Taylor Pal Goes A Lot Of Places Southside Elem. 1st Jill Stewart
HM Lucas Montgomery T-Rex Day Carlisle Elementary 1st Misty Ledbetter
HM Hannah Johnson The Lost Dog Carlisle Elementary 1st Jill Blackmon
HM Hannah Mayhall My Zoo Book Hokes Bluff Elem. K Kelley Townsend
HM Joshua Peoples The Bear Who Lost His Shoe John Jones Elem. 1st Casey Underwood
K-1 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Charlie Craft The Day I Taught My Dad To Fiddle Worms Duck Springs Elem. K Lisa Harris
2ND Baylie Doran Do You Want To Build A Snowman? Carlisle Elementary K Deborah Elkins
2ND Malia Proctor Bus Stop Blues Hokes Bluff Elem. 1st Erica Skidmore
3RD Addie Robertson Deer Days Hokes Bluff Elem. 1st Erica Skidmore
3RD Madison Adcock The Amazing Circus Southside Elem. 1st Sherri Marker
HM Kate Holland The Best Birthday Carlisle Elementary 1st Megan Talton
HM Kooper Hood U. S. Army Granddaddy Southside Elem. 1st Jill Stewart
K-1 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Allie Kate Lincoln Spring Southside Elem. K Trena Holmes
2ND Marleigh Cromer The Ponies Carlisle Elementary 1st Megan Talton
2ND Dakota Wilson My Dad Has A Truck Hokes Bluff Elem. 1st Erica Skidmore
3RD Elizabeth Gilliland Cats Highland Elementary 1st Nicole Sprinkle
3RD Megan Salazar Monkey Southside Elem. 1st Sherri Marker
HM Jacee Holcomb My School Carlisle Elementary K Amber Young
HM Nathan Clay Army Man John Jones Elem. 1st LaDonna Downey
2-3 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Mary Mullinax The Lost Puppy Southside Elem. 3rd Kim Beck
2ND Lily Mitchell The Lonely Princess Hokes Bluff Elem. 2nd Beth Jones
3RD Micah Peterson Witch Witch Highland Elementary 2nd Ann Marie Peterson
HM Gabrielle Young If I Were President John Jones Elem. 3rd April Ford
HM Jordan Wood The Pumpkin Boy John Jones Elem. 3rd April Ford
HM Madalyn Lankford Fish And How Giraffs Got Brown Spots Whitesboro Elementary 3rd Michelle Johnson
HM Lauren Bristol The Lala Bug Whitesboro Elementary 3rd Michelle Johnson
2-3 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST LeeAnn Satterfield The Story Of Fluffers The Penjuin Southside Elem. 2nd Cherie Partridge
2ND Reagan Simmons See Broadway's Biggest Star Glencoe Elementary 3rd Kelly Conner
2ND Mallory Brooks The Princess And The Lizard John Jones Elem. 3rd Lynne Davis
3RD Matti Battles The Last Pumpkin Ivalee Elementary 3rd Keri Galloway
HM Laney Rowland Magic, The Special Dog Glencoe Elementary 3rd Sonya Morgan
HM John Max Taylor The Quest Of the Solar Gang Hokes Bluff Elem. 3rd Jennifer Strawn
2-3 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Jin Chung My Family Glencoe Elem. 3rd Kelly Conner
1ST Sara Kate Yancey A Scary Moment On The Beach Southside Elem. 3rd Holly Knowlton
2ND Caleb Holley My Trip To Cape San Blas Highland School 2nd Ann Marie Peterson
3RD John Max Taylor The Coosa Dog Hotel Hokes Bluff Elem. 3rd Jennifer Strawn
3RD Anna Beth Blankenship My Very Special Christmas Surprise John Jones Elem. 2nd April Ford
HM Eli Morton The Day I Went Hunting Carlisle Elementary 3rd Carissa Cunningham
HM Grace Harris The Day My Parents' Dream Came True Carlisle Elementary 3rd Carissa Cunningham
2-3 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Rion Allred My Brother John Jones Elem. 2nd Holly Johnson
2ND Reagan Simmons Writing Glencoe Elementary 3rd Kelly Conner
2ND Evan Clay Thank You John Jones Elem. 2nd Jakea Griffith
3RD Susannah Frederick The Spotlight Ivalee Elementary 3rd Keri Galloway
3RD Colby Pierce Baseball Ivalee Elementary 2nd Jennifer Golden
HM Hallie Jones Giving Thanks Carlisle Elementary 3rd Margaret Sholar
HM Sarah Hardy The Rainbow Highland Elementary 3rd Kim Hamby
HM Lily McCary Dancing Southside Elem. 3rd Kim Beck
HM LeeAnn Satterfield The Rainforest Southside Elem. 2nd Cherie Partridge
4-6 DRAMA
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Ty Taylor The Lost Gold Coin Ivalee Elementary 6th Crystal Craft
2ND Sebella Henry Great American Awards Ceremony John Jones Elem. 5th Dena Statum
3RD Camille Ford Wild Ones Ivalee Elementary 6th Crystal Craft
HM Haylie Jones Rose And Her Family Carlisle Elementary 5th Amanda Fordham
HM Elizabeth Edge The Special Flower Hokes Bluff Elem. 5th Angie Freitag
HM Jordon Edmondson The Case Of The Missing Cooler John Jones Elem. 5th Mandy Burgess
4-6 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Kinsleigh Darter The Willow Tree John Jones Elem. 4th Kelli Thompson
2ND Kaci Boyd Tornado Southside Elem. 5th Kim Lankford
3RD Mason Lockridge Why Parrots Are Colorful Hokes Bluff Elem. 5th Donna Walker
HM Amelia Poole Time Zap Carlisle Elementary 5th Amanda Fordham
HM Kara Sparks Love Struck Glencoe Elementary 4th Chad Strawn
HM Lauren Holley Rimmy The Raccoon Highland Elementary 6th Joyce Rucks
HM Haleigh Skelton The Bat That Couldn't Fly Hokes Bluff Elem. 5th Brian Tisdale
HM Addie Stancil A Child's Journey Through Ellis Island Ivalee Elementary 6th Crystal Craft
HM Allie Blevins The Moss John Jones Elem. 4th Kelli Thompson
HM Abbey Self The Power Crystal West End Elem. 4th Cheri Miller
4-6 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Ella Ford A Tassel Of A Dream Ivalee Elementary 5th Charlotte Hindman
1ST Bradi Jones Dancing In The Rain John Jones Elem. 4th Wendy Brooks
2ND Landry Davis The Toe Eating Monster Southside Elem. 4th Beth Knight
3RD Christina Jones Running Deer Carlisle Elementary 5th Shirley Lackey
HM Caroline Johnson A Summer Surprise Carlisle Elementary 4th Angela Putman
HM Chloe Hendris The Day The School Supplies Quit! West End Elem. 5th Delita Clements
4-6 NON-FICTION
AWARD
1ST Reagan Handley A Stormy Night Carlisle Elementary 4th Angela Putman
2ND Destiny Daniel Be Ready Whitesboro Elem. 6th Shannon Waits
3RD Taylor Holder Priority Blessings Glencoe Middle 6th Tina Humphries
HM Katy Nance My New Life Duck Springs Elem. 4th Felicia Turner
HM Brady Underwood Bullying Is Not Cool Gaston Elementary 5th Heather Speegle
HM Mary Beth Jones Kayla And Her Big Heart Hokes Bluff Elem. 4th Melissa Dauser
HM Kylee Easterwood My Grandpa Hokes Bluff Elem. 5th Angie Freitag
HM Ella Ford Sugar Dog Ministries Ivalee Elementary 5th Charlotte Hindman
HM Ella Knowlton My Adopted Cousin Southside Elem. 4th Jolie Roberts
HM Leah Hooks My Christmas Traditions Southside Elem. 5th Molly Phillips
HM Cameron Reynolds My Story West End Elem. 4th Bronna Smith
HM Madison Pryor Veteran Day's Importance West End Elem. 6th Kent Archer
4-6 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Riley Fendley Basketball Glencoe Middle 6th Tina Hmphries
2ND Khavy Pham Christmas Rainbow Middle 5th Beverly Neal
3RD Makala Holland "Dreamin" Carlisle Elementary 4th Donna Johnson
HM Jaylyn Minshew I'm All About That Base Duck Springs Elem. 6th Christa Hill
HM Kara Sparks My Winking Sout Glencoe Elem. 4th Chad Strawn
HM Taylor Cate Land Lost In Time John Jones Elem. 4th Donna Holderfield
HM Morgan Terry A Love For My Grandfather John Jones Elem. 5th Pam Williams
HM Aaron Kidd Uncle Earl West End Elem. 4th Bronna Smith
4 -6 WEBSITE
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Tucker McGlaughn The Pig Squeal Project John Jones Elem. 5th Dena Statum
1ST Jolie McCurley The Exploding Wonders of Volcanoes West End Elem. 6th Kent Archer
2ND Addie Stancil Addie's Digital Portfolio Ivalee Elementary 6th Crystal Craft
2ND MeKenzie Higgins McKenzie's Digital Porfolio Ivalee Elementary 6th Crystal Craft
3RD MaKenzie Collins/Lucas Borders Harbor Seal Rehabilitation John Jones Elem. 4th Donna Holderfield
HM Bryant Speer Survivors Glencoe Middle 6th Tina Humphries
HM Colby Lancaster Global Warming Glencoe Middle 6th Tina Humphries
HM Rachel Reid What Citizenship Means To Me Southside Elem. 5th Kim Lankford
7-9 DRAMA
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Breanna Hooks Rae's P.O.V. Hokes Bluff Middle 8th Jason Presley
2ND Whitney Posey I Have To Leave Rainbow Middle 7th Stacie Edmondson
7-9 FICTION
AWARD
1ST Kate Carroll Queen Of Anahita Hokes Bluff High 7th Gail Kelley
2ND Kassidy Nance Yes, Rachel Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
3RD Jaden Allen New Beginning Rainbow Middle 7th Staci Edmondson
HM Kaylie Johnson Forgotten Glencoe Middle 8th Amy Wagnon
HM Abby Coker Africa Glencoe Middle 7th Donna Ingram
7-9 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Taylor Beard The Kids Rainbow Middle 7th Staci Edmondson
7-9 NON-FICTON
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Madeleine Lasseter My First Concert Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
2ND Dalton Martin Powder Monkey Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum
3RD Savannah Watson A Beautiful Connection Glencoe Middle 8th Amy Wagnon
HM Carley Sims What I Feel Glencoe Middle 7th Donna Ingram
HM Himani Patel Ouch, It's A Tattoo Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum
7-9 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Kate Carroll Anchors Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
2ND Brandtly Ingram Supersonic Amy Wagnon 8th Amy Wagnon
3RD Alec Whitt Fear The Predators Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum
HM Audrey Williams Paused Hokes Bluff Middle 8th Jason Presley
HM Alea Goodman Growning Up Hokes Bluff Middle 8th Jason Presley
10-12 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Drake Nanney My Voyage To The New World Hoke Bluff High 11th Marcia Farabee
2ND McKala Dempsey Down Home: The Journal Of Lilith Marie Glencoe High 12th Paul Bishop
3RD Emily Frederick Joining Columbus On His Voyage Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee
HM McKenna McClellan Hymn For Healing Glencoe High 10th Sherry Firestone
10-12 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Autumn Phillips Home Sweet Home Hokes Bluff High 12th Marcia Farabee
2ND Falyon Howell If I Was A Carriage Hokes Bluff High 10th Darryl Gossett
10-12 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Emily Frederick Why Veteran's Are Important To Our Nation's Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee
2ND Katie Falcon Perfection Southside High 10th Mary Jo Cox
3RD Lexie Tisdale Our Veterans Hokes Bluff High 11th Marcia Farebee
HM Abbey Ponder Untitled Southside High 12th Kenny Clevenger
10-12 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Madison Barron Glory Of Nature Southside High 11th Rachel Cough
2ND Abigail Holt The Struggle For Freedom Southside High 12th Kenny Clevenger
3RD Brooklyn Whitten Darkness Gaston High 11th Jennifer Knighten
3RD Colton Hayes Flight Glencoe High 12th Sherry Firestone
HM Jacob Walker Freedom Hokes Bluff High 11th Marcia Farabee
WEBSITE
1ST Katelyn Payne J. K. Rowling Hokes Bluff High 12th Brian Boozer
2ND Brack Shields Dr. Seuss Hokes Bluff High 12th Brian Boozer

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.