2008-2009 Winners

K-1 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE        TEACHER
1ST Chance Perkins A Fun Day Picking Mulberries John Jones Elem. 1st Michelle Hunt
2ND Whitney Feemster Who Stole My Shovel? Whitesboro Elem. 1st Amy Royal
3RD Mikayla Bailey My Cat Ivalee Elementary 1st Latronico
HM Josh Jones My Pe Gorilla Hokes Bluff Elem. 1st Gina Hayes
HM Reece Lee One Snowy Day Ivalee Elementary 1st Stancil
HM Macie Williams A Tooth Story Southside Elem. 1st C. Banks
K-1 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Kason Moore Winnie Hokes Bluff Elem. 1st Gina Hayes
2ND Ashley Morgan Fashion Diva Glencoe Elementary 1st Nancy Martin
3RD Ella Kate Handley Kingdom Of Camelot Carlisle Elementary 1st Misty Ledbeter
HM Marie Barkley Panda Pick A Flower Carlisle Elementary 1st Jill Blackmon
HM Hally Bennett The Lost Ladebug Duck Springs Elem. K Karen Wise
HM Allison Perry If You Give A Monkey A Banana ? Ivalee Elementary 1st Stancil
HM Alexis Rennhack The Day My Dog Ate Christmas John Jones Elem. 1st Alisa Driskill
HM Josie Nelson Mom Is Good John Jones Elem. 1st Kelly Mills
HM Jillian Walker The Dancing Hotdogs Southside Elem. 1st J. Stewart
K-1 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Sammy Pullen A Day On The Farm Whitesboro Elem. 1st Amy Royal
2ND Sara Summerhill My Baby Goats Carlisle Elementary 1st Melissa Dunn
3RD Allison Perry Experiment Ivalee Elementary 1st Stancil
HM Anna Grace Goodwin All Sorts Of Things Glencoe Elementary 1st Samantha Thomas
HM Meghan Cashman My Pet Bunny Hokes Bluff Elem. 1st Jennifer Strawn
HM Connor New Conner Goes Hunting John Jones Elem. 1st Lori Johnson
HM Chase Williams The Famous Basketball Game Whitesboro Elem. 1st Julia Bryant
K-1 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Torie Morgan My Family Duck Springs Elem. 1st Kerry Hicks
2ND Faith Howell Riding Horses Hokes Bluff Elem. 1st Tammi Saunders
3RD Asia Dennis Animals Glencoe Elementary 1st Samantha Thomas
HM Tanner Barnett Look Dad! Glencoe Elementary 1st Samantha Thomas
HM Garrett Skelton Catfish Highland Elementary 1st Joyce Dye
HM Lexi Bellew Cheeta Highland Elementary 1st Joyce Dye
HM Honoka Okochi Light John Jones Elem. 1st Michelle Hunt
2-3 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Destaniee Duncan The Magic Book Glencoe Elementary 3rd Pam Hutchison
1ST Anna Stephens High School Disaster John Jones Elem. 3rd Mandy Keeling
2ND Hunter Robinson Hunter - The Wild Mustang of Navada Highland School 3rd Myra Guthrie
3RD Ashton Dillard The Mermaid And Me Hokes Bluff Elem. 3rd Kyoko Johns
3RD Dax Lee Paintball Wars Ivalee Elementary 3rd Jennifer Golden
HM Austin Talley The Aliens And Their Search For the Ultimate Taco Duck Springs Elem. 2nd Lisa Harris
HM Summer Glenn Lady Bugs Are Not Always "Ladies" Highland School 3rd D. Elliott
HM Addie Cardwell "Dirty Tooth" Southside Elem. 3rd Cathy Vanderford
2-3 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Jaycie Correll My Pets Duck Springs Elem. 3rd Angela Benefield
1ST Tyler Hopper Hunting With My Dad John Jones Elem. 3rd Ellen Hawkins
2ND Sarah Maxwell KATIE Duck Springs Elem. 2nd Cathy Treece
2ND Peyton Moore The Best East Present Ever! Hokes Bluff Elem. 3rd Michelle Moore
3RD Breia Little My Brother And I Glencoe Elementary 3rd Kelly Conner
3RD Alaina Milam Helping At Amber's Horse Farm! Hokes Bluff Elem. 3rd Michelle Moore
3RD Kaitlynn Maudsley Poisonous Frogs Southside Elem. 2nd Laurie Amberson
HM Maya Steele The Elephant And The Tiger Glencoe Elementary 2nd Sandra Hamilton
HM Chloe Ford The Unimaginable World Of The Free Ivalee Elementary 3rd Jennifer Golden
HM Carsyn Millhoff Tigers Southside Elem. 2nd Laurie Amberson
2-3 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Tyler Stonicher Nanow's Lesson Carlisle Elementary 3rd Traci Fox
1ST Maya Steele A Sad Time For Me Glencoe Elementary 2nd Sandra Hamilton
2ND T. K. Gibbs Welcome To My Dream Duck Springs Elem. 3rd Zoe Cornutt
2ND Angela Hartline My New Life Glencoe Elementary 3rd Kelly Conner
2ND Olivia Mann Rasta, A Real Pal Southside Elem. 3rd Kim Beck
3RD Peyton Ray "Stormy Day" Carlisle Elementary 3rd Traci Fox
3RD Will Riddle My Interview With A Veteran Duck Springs Elem. 2nd Cathy Treece
HM Bethany Campbell The Arctic Wolf Highland Elementary 2nd M. Daffron
HM Landon Haygood Basketball Whitesboro Elem. 3rd Katie Sewell
2-3 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Taylor Allen What I Want To Be Duck Springs Elem. 3rd Zoe Cornutt
1ST Haadi Karim "School" Southside Elem. 3rd Cheryl Edwards
2ND Anna King My House Ivalee Elementary 3rd Connie Limbaugh
2ND Mary Kat Barber Spring Has Sprung John Jones Elem. 3rd Mandy Keeling
3RD Brandon Bishop Queen Hope Glencoe Elementary 3rd Shelia Chapman
3RD Meredith Cook At Night Hokes Bluff Elem. 3rd Michelle Moore
HM Chloe Ford The Circus Ivalee Elementary 3rd Jennifer Golden
HM Gavin Griffin "Reading Is Fun" Southside Elem. 3rd Gay Ingram
4-6 DRAMA
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Mollie Williams We Are Family Southside Elem. 5th Kim Lankford
2ND Alexandria Hallmark The Olympian West End Elem. 5th Sherry Battles
3RD Bailey Thomas The Audition Carlisle Elementary 5th Patty Isdell
3RD Carley Kirk The Wallet Carlisle Elementary 5th Shirley Lackey
HM Brooke Bennefield The New Kid At School Duck Springs Elem. 5th Kathy Alverson
HM Ariel Hamlin The Mystery Of The Girl Glencoe Middle 6th Carla Watson
4-6 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Wilson Brandon The Evening Doe John Jones Elem. 5th Diane Fielder
2ND Hannah Boyle The Sneezing Sausage Glencoe Elementary 4th Tim Womack
2ND Marah Contris My Horse Macie Hokes Bluff Elem. 4th D. McMillan
3RD Erika Green The Unexpected West End Elem. 5th Delita Paterson
3RD Hannah Carter If You Love Me West End Elem. 5th Delita Patterson
HM Dylan Upton Why I Hate The Farmer! Carlisle Elementary 4th Kelly Watkins
HM Casey Prater One Phone Call Glencoe Middle 6th Carla Watson
4-6 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Jacee Hubbard Flies For Supper Carlisle Elementary 4th Kelly Watkins
2ND Natalie Harp The Princess That Lived In The Tower Southside Elem. 5th Brandi Clevenger
3RD Anna Rowan Stunning Rainbows Carlisle Elementary 4th Deirdre Johnson
3RD Emily Gann Frogs John Jones Elem. 4th Katie Barber
HM John Beasley The Barnyard Gift Duck Springs 5th Kathy Alverson
HM Brileigh Jones My Best Friends Ivalee Elementary 4th Patterson
HM Molly Kate Cody Me And My "Little Sister" Annabelle Southside Elem. 5th Kim Lankford
4-6 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Savannah Perman My Huge Dog Tiny John Jones Elem. 4th Katie Barber
1ST Payten Butts My Sister Breannah Whitesboro Elem. 6th Susan Ross
2ND Joran Justice My Paw-Paw Carlisle Elementary 5th Shirley Lackey
2ND Claudia Reid My Hero Southside Elem. 4th Brandi Clevenger
3RD Ross Whisenant My Walt Disney Adventure Duck Springs Elem. 4th Julie Frasier
3RD Anthony Martin My First Buck Highland Elem. 4th K. McCain
HM Anna Rowan My Grandmother's Pecan Pie Carlisle Elementary 4th Deirdre Johnson
HM Summer Thompson Why I Believe Abortion Is Wrong Glencoe Elementary 4th Chad Strawn
HM Katie East Highway To Heaven Glencoe Middle 6th Carla Watson
HM Kayley Glazner The Story Of My Dog, Hunter Hokes Bluff Elem. 4th Sadie Adams
HM Ashley Wilson My Dog Max John Jones Elem. 4th Katie Barber
HM Brittany Kidd A Sad Day Southside Elem. 5th Molly Phllips
4-6 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Summer Cunningham Upon Ebony And Ivory Carlisle Elementary 6th Don Smith
1ST Isabella Golden Basketball Ivalee Elementary 5th Hindman
2ND Abby Lusk Happy Hidden Sorrow Glencoe Middle 6th Carla Watson
2ND Carley Crane Below The Waters Hokes Bluff Middle 6th Melanie Tinnon
3RD Sally Tinker Winter's Revenge Glencoe Middle 6th Carla Watson
3RD Erin Beasley The Season Fall Southside Elem. 5th Kim Lankford
HM Tabitha Wampler Time Is Tickin Away Carlisle Elementary 5th Shirley Lackey
HM Bubba Ring Mom Duck Springs Elem. 5th Betty McClendon
HM Brittany Conner Me, Myself and I Highland Elementary 5th A. Justus
HM Breanna Wilbourn The Search For Gold Highland Elementary 6th Childress
HM Kaylee Fry My Dog, Figaroo Southside Elem. 4th Pam Brown
HM Whitney Holliday Feelings West End Elem. 4th Julie Sizemore
7-9 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Austin Lovelace The Art Of Happiness Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum
2ND Christina Nichols Death On Everest West End High 7th Amy McAfree
3RD Lauren Jackson Jay's Magical Adventure Sardis High 7th Delilah Darden
HM Christopher Tinker Nature Walk Glencoe High 9th Lee Ozmint
HM Daniel Warren Narrative Story Glencoe High 9th Lee Ozmint
HM Marie McBurnett Just Like Time Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
HM Brittany Whitten Journey To Freedom Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum
HM Danny Lee The Survival Of My Kind Sardis High 7th Delilah Darden
7-9 ILLUSTRATED STORY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Shanna Taylor Bob Lice Highland School 8th Dawn Miller
7-9 NON-FICTON
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Savannah Shannon An Experience You'll Never Forget Rainbow Middle 7th Staci Edmondson
2ND Brenna Garmon The Themes And Value Of To Kill A Mockingbird Rainbow Middle 8th Jenny Clough
3RD Brandon Hanson A Christmas Story Glencoe High 9th Lee Ozmint
HM Brittnee Catlett The Faint Scent Of Magic Hokes Bluff Middle 7th L. Scott
HM Collin Sims Bicycle Ride Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
7-9 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Ashlyn Shields Leaving A Legacy Hokes Bluff Middle 8th Jason Presley
2ND Brittani Myers This Is My Broken Soul Southside High 9th C. Nickels
3RD Katie Lipscomb Edgar Allan Poe What A Sad Life He Did Know Sardis High 9th Lauren Holt
HM Daylon Hester A Golden Saxophone Hokes Bluff Middle 7th L. Scott
HM Jason Williams Falling In Darkness Hokes Bluff High 9th Gail Kelley
HM Addie Yazbak Deer Hunting Rainbow Middle 8th Bobbie Keenum
HM Tyler Williams Subway To Nowhere Sardis High 7th Delilah Darden
10-12 DRAMA
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Katie Maddox Lab Fees Southside High 10th Jason Miller
10-12 FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Will Yancey Tuam Libera Mentem Glencoe High 10th Sherry Firestone
2ND Clint Foster Tales Of The Zealot Glencoe High 12th Amy Wagnon
3RD Jake Howell The Dragon Stone Southside High 12th Kenny Clevenger
HM Anna Williams The Silence Southside High 10th Kenny Clevenger
10-12 NON-FICTION
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Katelyn Snow The Day My Pancreas Died Hokes Bluff High 12th Marcia Frederick
2ND Megan Hayes Untitled Hokes Bluff High 12th Susan Lancaster
3RD Jordan Benefield STOMP Glencoe High 12th Amy Wagnon
HM Scott Martin Jacksonville's March Glencoe High 12th Amy Wagnon
10-12 POETRY
AWARD STUDENT TITLE OF WORK SCHOOL GRADE TEACHER
1ST Allison Wood Who Am I Glencoe High 12th Amy Wagnon
2ND Savanna Hagan Horse Gaston High 11th Luann Gladden
3RD Andrew Newsome Chains Southside High 12th Kenny Clevenger
HM Malanna Jennings Passion Gaston High 11th Luann Gladden
HM Sarah Blakney I Remember When Glencoe High 11th Anne Bryant
HM Cole Frederick Untitled Hokes Bluff High 10th Darryl Gossett
HM Kody Johnson As The Heart Beats Wildly Hokes Bluff High 12th Marcia Frederick
HM Audrae Petterson To See Myself Southside High 12th Jerolyn Davis
 
Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.